دامنه با www یا بدون www کدام یک برای سئو بهتر است؟

Loadingافزودن به علاقه مندی ها

همه ما می‌دانیم که برخی از نام‌های دامنه با www شروع می‌شوند و برخی دیگر نه. و اکثر مردم تعجب می‌کنند که تفاوت بین هر دو چیست چرا که تعداد کمی از افراد می‌دانند. اگر تا به حال متوجه نشده‌اید که تفاوت میان وب‌سایت‌های با www و غیرwww چیست و کدام یک بهتر است، این پست می‌تواند به شما کمک کند. به خصوص اگر قصد دارید یک وب سایت راه‌اندازی کنید و با دو راهی استفاده ازwww  در برابر عدم استفاده از آن مواجه هستید، پس این مطلب را بخوانید.

با www یا بدون www کدام یک برای سئو بهتر است؟

با www یا بدون www ، کدام یک از نظر سئو مناسب‌تر است

در این پست، URLهای با www و بدون www را مقایسه می‌کنیم و مزایای هر دو را از منظر سئو توضیح می‌دهیم. همچنین در مورد اینکه کدام یک بهتر است، اگر اصلا برتری وجود داشته باشد، حکم نهایی را صادر خواهیم کرد. پس بیایید درست به این موضوع بپردازیم و با درک تفاوت میان URLهای با www و بدون www شروع کنیم.

با WWW یا بدون WWW – تفاوت های فنی

دامنه بدون www معمولا به عنوان دامنه برهنه (naked) شناخته می‌شود و دامنه‌های با www می‌توانند به عنوان یک نام میزبان (hostname) عمل کنند و چندین زیر دامنه می‌توانند به آن متصل شوند. هنگامی که اینترنت برای اولین بار به وجود آمد، URLهای وب سایت با www شروع شدند، که صرفا یک زیر دامنه دیگر بود. با گذشت زمان، مردم هنگام جستجوی آنلاین وب‌سایت، شروع به تایپ نام وب سایت‌ها بدون www کردند. مدیران وب‌سایت متوجه این روند شدند و بسیاری از آنها از شر www خلاص شدند. بنابراین، از منظر عملی، هیچ تفاوتی میان  URL با WWW و URL بدون www وجود ندارد. این تنها یک ترجیح شخصی یا برندی است. با این حال، از منظر فنی، تفاوت جزئی میان این دو وجود دارد.

وب‌سایت‌های با www می‌توانند با DNS تنظیم شوند و کوکی‌ها را هنگام استفاده از دامنه‌های دیگر محدود کنند. برای دامنه بدون www چنین مزیت فنی وجود ندارد. همچنین، اگرچه عملا هیچ تفاوتی میان دامنه  با www و بدون www وجود ندارد، موتورهای جستجو این سایت‌ها را به عنوان موجودیت‌های مختلف می‌بینند. بنابراین، گوگل www.abc.com و abc.com را به عنوان دو وب‌سایت متفاوت مشاهده می‌کند. این موضوع خطای محتوای تکراری یا Duplicate Content را ایجاد می‌کند که باید از آن اجتناب شود چرا که نمره منفی سئو محصوب می‌شود.

بررسی مزایا و معایب دامنه با WWW در مقابل بدون WWW

اکنون که درک اولیه‌ایی از URLهای وب‌سایت با www و بدون www دارید، بیایید نگاهی عمیق‌تر به مسائل بیندازیم و به مزایا و معایب هر دو نگاه کنیم:

مزایای WWW

www روشی استاندارد به جهت شروع یک URL وب‌سایت برای چندین سال بوده است و بسیار محبوب است. در واقع، آنقدر محبوب است که ممکن است معتبرتر از URLهای بدونwww به نظر برسد. یکی دیگر از مزایای www این است که به شما امکان می‌دهد کوکی‌ها را برای زیر دامنه www خاص خود تنظیم کنید. اما قبل از درک این موضوع، باید بدانید که کوکی‌ها چگونه کار می‌کنند. فرض کنید یک دامنه www.abc.com دارید و اگر کوکی‌هایی برای آن تنظیم کنید، به همه زیر دامنه ها منتقل می شود. بنابراین، اگر زیر دامنه‌های x.www.abc.com و y.www.abc.com دارید، کوکی‌ها به آن‌ها نیز منتقل می‌شوند.

افزودن پیشوند www به شما این امکان را می‌دهد که کوکی‌های خود را به دامنه اصلی خود محدود کنید تا هیچ کوکی دیگری وجود نداشته باشد که به زیر دامنه‌های دیگر منتقل شود. بنابراین برای یک وب‌سایت با زیر دامنه‌های متعدد، خوب است از URLهای با www استفاده کنید تا بتوانید کوکی‌ها را برای هر کدام محدود کنید. یکی دیگر از مزایای استفاده از www این است که زیر دامنه‌های www در مورد DNS بسیار انعطاف‌پذیرتر هستند. بنابراین می‌توانید از شبکه‌های تحویل محتوا (CDN) به روشی بسیار ساده‌تر استفاده کنید.

معایب WWW

تنها اشکال www است که در نهایت، دامنه‌های www ممکن است منسوخ شوند چرا که اکثر مردم به هر حال هنگام جستجوی یک وب‌سایت، زحمت نوشتن www را به خود نمی‌دهند.

مزایای URL بدون WWW

به خاطر سپردن دامنه‌های غیرwww آسان‌تر و تایپ و جستجو ساده‌تر است، که برای دریافت ترافیک مستقیم عالی است. همچنین اکثر مردم وب‌سایت‌ها را بدون تایپ www جستجو می‌کنند، بنابراین در نهایت دامنه‌های www ممکن است به تدریج حذف شوند و دامنه‌های بدون www برجسته‌تر شوند. علاوه بر این، www صرفا یک پیشوند است که در سال‌های اولیه که اینترنت برای اولین بار راه‌اندازی شد استفاده می‌شد و دیگر ضروری نیست.

استفاده از دامنه بدون www نه تنها باعث صرفه‌جویی در زمان تایپ چهار کاراکتر می‌شود، بلکه پهنای باند و ۴ بایت داده را نیز ذخیره می‌کند. همچنین اگر نیازی به محدود کردن کوکی‌های خود ندارید، حتی نیازی به در نظر گرفتن دامنه با www ندارید و می‌توانید دامنه بدون www را انتخاب کنید.

معایب URL بدون WWW

برای دامنه‌های بدون www، به معنای کلی، معایب زیادی وجود ندارد. در عوض، این فقدان مزایایی است که دامنه‌های www دارند را نشان می‌دهد. برای مثال هیچ گزینه‌ای برای محدود کردن کوکی‌ها فقط به دامنه اصلی در صورت وجود URLهای بدون www وجود ندارد. با این حال اگر زیر دامنه‌های شما تصاویر را در همان دامنه اصلی میزبانی می‌کنند، اهمیت زیادی ندارد.

همچنین، دامنه‌های بدون www، سوابق CNAME ندارند، بنابراین نمی‌توانید ترافیک را از یک سرور به سرور دیگر هدایت کنید. این عملکرد زمانی مفید است که یک سرور بیش از حد بارگیری می‌شود و شما باید ترافیک را به یک سرور سالم منتقل کنید. اما در وب‌سایت‌های بدون www، نمی‌توانید این کار را انجام دهید. این موضوع همچنین کار یک شبکه تحویل محتوا را برای چنین دامنه‌هایی دشوار می‌کند.

در نهایت دامنه‌های با www دارای مزایای ذاتی هستند که دامنه‌های بدون www ندارند. با این حال، این مزایا تنها در مورد وب‌سایت‌های بزرگی که دارای چندین زیر دامنه و سرورهای زیادی هستند اعمال می‌شود. در مورد یک وب سایت کوچک، تفاوتی نمی‌کند که از چه نوع دامنه‌ای استفاده می‌کنید، و حتی بهتر است به WWW فکر نکنید!

آنتی‌تز این است که همه می‌خواهند وب‌سایتشان رشد کند و باید به جای اینکه کوچک فکر کنند، برای آن آماده شوند. بنابراین، حتی اگر اکنون یک وب‌سایت کوچک دارید، باید برای رشد آن در آینده آماده شوید. این دوباره یک انتخاب شخصی یا برندی است.

کدام یک از نظر سئو بهتر است؟

از منظر سئو، دامنه‌های با www دارای مزایای جزئی هستند و عملکرد وب‌سایت را تا حدی بهبود می‌بخشند. اگر عملکرد وب‌سایت بهتر باشد، می‌توانید تجربه کاربری بهتری ارائه دهید که به نوبه خود عملکرد وب‌سایت شما را از نظر سئو بهبود می‌دهد. بنابراین دامنه‌های با www تاثیر غیرمستقیم و مثبتی بر سئو دارند. با این حال، این تاثیر چندان قابل توجه نیست و می‌توانید آن را نادیده بگیرید و از دامنه بدون www استفاده کنید.

همچنین مزایایی که دامنه‌های با www ارائه می‌دهند را می‌توان برای دامنه‌های بدون www با اجرای برخی راهکارها به دست آورد. به عنوان مثال می‌توانید از یک دامنه جداگانه برای میزبانی محتوای ثابت خود استفاده کنید. این کار باعث می‌شود که عملکرد محدودیت کوکی یک دامنه www غیر ضروری باشد. بنابراین اگر دامنه‌ای بدون www دارید، همچنان می‌توانید راهکارهایی برای به دست آوردن مزایای مشابه دامنه با www پیدا کنید.

رای نهایی

اگر وب‌سایت بزرگی دارید یا انتظار دارید وب‌سایت رشد کند، باید دامنه با www را انتخاب کنید. انجام این کار پیچیدگی زیادی اضافه نمی‌کند و دارای مزایای فنی ذاتی است. اگر وب‌سایت کوچکی دارید، استفاده از دامنه بدون  www ضروری است. بنابراین انتخاب شخصی شماست که آیا می‌خواهید دامنه با www یا بدون www را انتخاب کنید.

این مطلب مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا رای ثبت شود!

میانگین آرا 0 / 5. تعداد آرا: 0

این پست ستاره‌ای ندارد! به آن ستاره دهید!

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

انجام تست سرعت وبسایت اصولی چگونه است؟

انجام تست سرعت وبسایت اصولی چگونه است؟

چگونه به درستی تست سرعت وبسایت را اجرا کنیم (۸ مورد از بهترین ابزارها) بهترین ابزارها برای اجرای تست سرعت وبسایت ابزارهای تست سرعت و نظارت بر عملکرد وبسایت رایگان […]

چگونه سایت وردپرس خود را به کنسول جستجوی گوگل اضافه کنید

چگونه سایت وردپرس خود را به کنسول جستجوی گوگل اضافه کنید

چگونه سایت وردپرس خود را به کنسول جستجوی گوگل (Google Search Console) اضافه کنید در این راهنما، ما به شما نشان خواهیم داد که چگونه به راحتی سایت وردپرس خود […]

10 چالش مفید سئو برای توسعه‌دهندگان وب

۱۰ چالش مفید سئو برای توسعه‌دهندگان وب

ده چالش مفید سئو برای توسعه‌دهندگان وب بالا آوردن وبسایت با کلی محتوا شاید در حد حرف، آسان باشد. اما وقتی بحث سئو و البته زمان و انرژی لازم برای […]

آیا باید عنوان صفحه (Page Title) و H1 متفاوت باشند؟

آیا باید عنوان صفحه (Page Title) و H1 متفاوت باشند؟

آیا باید عنوان صفحه (Page Title) و H1 یکی باشند؟ بیایید عنوان صفحه و H1 را مورد کندوکاو قرار دهیم و ببینیم که آیا هر دوی اینها باید یک متن […]

ده نکته سئو وردپرس برای رشد ترافیک به صورت طبیعی

ده نکته سئو وردپرس برای رشد ترافیک به صورت طبیعی

۱۰ نکته سئو وردپرس برای رشد ترافیک به صورت طبیعی این همان کاری است که وقتی می ‌خواهید یک وب‌ سایت ایجاد کنید، انجام می ‌دهید؛ یک سیستم مدیریت محتوا […]