چک لیست سئوی خارجی یا OFF Page برای صفحات بهینه شده

Loadingافزودن به علاقه مندی ها

اگر از بهینه بودن صفحات از نظر سئوی داخلی (ON Page) مطمئن هستید، وقت آن است که به سمت سئوی خارجی از صفحه حرکت کنید. اما از کجا شروع کنیم؟ بک لینک ها پاسخ واضحی هستند، اما سئوی خارج از صفحه فراتر از این مورد است. به نظر می رسد این امر کاری دلهره آور است که حتی سئوکاران باتجربه را نیز مرعوب می کند. اما نیازی نیست بترسید.

چک لیست سئوی خارجی یا OFF Page برای صفحات بهینه شده

چک لیست سئوی خارجی (OFF Page) برای صفحه بهینه شده

ما موضوعات قابل انجام سئوی خارجی صفحات را به قطعات کوچک تقسیم کرده ‌ایم تا به شما در به دست آوردن link juice کمک کنیم و اعتماد و اعتبار برای وب‌ سایت ایجاد کنید.

سئوی خارج از صفحه چیست؟

سئوی خارجی که گاهی اوقات سئوی خارج از سایت نیز نامیده می شود، عملی است برای بهبود محبوبیت و قابل اعتماد بودن سایت با تبلیغ آن در وب سایت های دیگر.

حسابرسی لینک

بک لینک ها هنوز یکی از مهم ترین سیگنال های رتبه بندی برای کمک به صفحه شما برای بهبود رتبه بندی در موتورهای جستجو هستند. اگر بک لینک ها و دستکاری آنها اهمیتی نداشت، گوگل آپدیت پنگوئن را ایجاد نمی کرد یا جریمه های دستی لینک را اعمال نمی کرد. هر کمپین ساخت لینک با انجام ممیزی لینک و تجزیه و تحلیل پروفایل بک لینک شما شروع می شود.

پروفایل فعلی خود را بررسی کنید

اگر وب سایت شما برای مدت زیادی در دسترس بوده است، احتمالا مقداری بک لینک به دست آورده است. با این حال، این احتمال وجود دارد که برخی از این لینک ها در واقع ضرررسان باشند تا مفید!. ممکن است مشاوران سئو یا شرکتهایی که قبلا با آنها کار کرده ‌اید، از تاکتیک‌ هایی استفاده کنند که از نقض قوانین به صورت جزئی به نقض دستورالعمل ‌های Google تبدیل شده ‌اند و به طور بالقوه علیه شما کار می ‌کنند.

انجام ممیزی لینک به شما کمک می کند تا هر گونه لینک ناخواسته و مضر را شناسایی کنید. این کار با جمع ‌آوری لیستی از تمام لینک ‌هایی که به دامنه شما و منابع آنها و متن Anchor اشاره دارند، شروع می ‌شود و سپس ارزیابی آنها برای تعیین اینکه کدام یک به شما کمک می ‌کنند و کدام لینک به سئوی شما آسیب می ‌زند آغاز می شود.

می ‌توانید فهرستی از بک لینک‌ های خود را در کنسول جستجوی گوگل یا وبسایت Ahrefs بدست آورید. می‌توانید این فهرست ‌ها را به صورت فایل‌ های csv. یا به صورت Document Google داشته باشید.

پروفایل فعلی خود را بررسی کنید

تجزیه و تحلیل لینک

گام بعدی این است که ارزش لینک های خود را تعیین کنید و هرگونه تلاش برای سئو منفی یا سایر لینک های با کیفیت پایین را که جذب آنها می شوید، شناسایی کنید. برای از بین بردن لینک های بی کیفیت و اسپم، ابتدا به Anchor Text نگاه کنید. یک پروفایل بک لینک سالم ترکیبی طبیعی از تطابق دقیق، تطابق جزئی، برند، عنوان صفحه و متن‌های انکور کلی («بیشتر بخوانید»، «اینجا را کلیک کنید» و غیره خواهد داشت). اگر Anchor Text شامل موارد زیر باشد، پروفایل شما غیرطبیعی یا اسپم به نظر می رسد:

 • تطابق دقیق: قرار دادن Anchor Text با مطابقت دقیق کلمه کلیدی در محتوای نامربوط یا گسسته یک تاکتیک رایج اسپم است. با این حال پروفایلی که با چیزی جز Anchor Text کاملا مطابقت ندارد، صرف نظر از محتوایی که در آن وجود دارد، برای Google بسیار غیرطبیعی به نظر می ‌رسد.
 • Anchor Text بی ربط: این Anchor Text کاملا بی ربط به محتوای صفحه شما است. رایج ترین این کلمات: ویاگرا و متن مربوط به کازینو، قمار (به ویژه پوکر آنلاین) و وام های روز پرداخت هستند.

این لینک ‌های بی ‌کیفیت به طور فعال به سئوی شما آسیب می‌ زنند، حتی اگر گوگل شما را با یک جریمه دستی از دور خارج نکند. اگر نمی‌ توانید لینک ها را حذف کنید، با استفاده از ابزار disavow link tool گوگل و بینگ ، از جریمه شدن جلوگیری کنید.

چگونه لینک ها را disavow می کنید؟

ابزارهای بررسی یک لینک مانند Ahrefs یا MOZ می توانند به شما کمک کنند اطلاعات بیشتری در مورد لینک های خود جمع آوری کنید و به هر یک امتیازی بر اساس کیفیت صفحه لینک می دهند. می ‌توانید فهرست لینک های خود را در Ahrefs بررسی کنید و لینک هایی را که هدف دامنه شما هستند پیدا کنید. لینک ها را بر اساس نحوه برخورد با آن‌ ها با افزودن لینک ‌های کم‌ کیفیت به لیست disavow خود، برای بهبود امتیاز پروفایل لینک خود فیلتر و برچسب ‌گذاری کنید.

چگونه لینک ها را disavow می کنید؟

حتما در آموزش دیگری نحوه disavow کردن بک لینکهای مخرب را توضیح می‌دهیم.

تجزیه و تحلیل لینک فقط برای یافتن لینک های اسپم نیست. اکنون زمان آن است که با ارزش ترین لینک های خود را نیز بیابید. نام این معیار به ابزاری که استفاده می کنید بستگی دارد، اما به طور کلی، بهترین لینک های شما از صفحاتی می آیند که:

 • محتوای صفحه مرتبط داشته باشید
 • همچنین به سایر سایت های با کیفیت بالا لینک دهید
 • از لینک های درون متن صفحه استفاده کنید
 • بر روی دامنه های با کیفیت هاست می شوند

از این لیست برای یافتن فرصت ‌های جدید یا ایجاد فهرستی از وب‌ سایت ‌ها برای هدف ‌گیری در طول کمپین لینک ‌سازی یا در حین انجام تبلیغات وبلاگ ‌نویسی استفاده کنید.

اصلاح لینک

بررسی بک لینک های خود را از با ارزش‌ترین‌ها آغاز کنید (از لینک های خراب یا از بین رفته). کار را با یافتن صفحاتی که خطاهای ۴۰۴ را نمایش می‌دهند شروع کنید. می‌توانید لیستی را بر اساس خطاهای خزش در کنسول جستجوی گوگل بسازید یا از ابزاری مانند DeepCrawl یا Screaming Frog استفاده کنید. این ابزارها وب‌سایت شما را خزش کرده و لیستی از اطلاعات URLهای شما تهیه می‌کنند. لیست URLهای خود را فیلتر کرده تا تمام مواردی که خطای ۴۰۴ را نمایش می‌دهند بیابید. لیست را به اکسل اکسپورت کنید و لیست URLها را در صفحه گسترده‌ای که همه بک‌لینک‌های شما را در خود دارد قرار دهید. از تابع VLOOKUP برای نگاشت URL به کد وضعیت استفاده کنید (از آنجایی که شما تنها روی URLهایی با خطای ۴۰۴ کار کرده‌اید، همه صفحات دیگر در این ستون خالی نشان داده می‌شوند).

با استفاده از این لیست از بک‌لینک‌های خراب، لینک‌های خود را بازیابی کنید. می‌توانید این کار را به دو روش انجام دهید: ریدایرکت ۳۰۱ را برای URL خراب تنظیم کرده و همه را به صفحه عملکرد ارسال کنید. با این حال حتی اگر ریدایرکت  ۳۰۱ از link juice گذر کند، گوگل همچنان لینک‌هایی که کاملا درست باشند را ترجیح می‌دهد. به مالک سایتی که لینک به آن‌ها ارجاع داده شده یک ایمیل کوتاه با URL به‌روز شده ارسال کنید. به این نکته اشاره کنید که لینک‌های خراب باعث تجربه کاربری بد می‌شود و به سئوی آنها آسیب می‌رساند، بنابراین جایگزینی لینک خراب یک موقعیت برد-برد است. این لینک‌ها به طور کلی باید نرخ تبدیل بالایی داشته باشند.

تعامل در رسانه های اجتماعی

تاثیر رسانه‌های اجتماعی بر سئو بسیار کم است. گوگل به صراحت اعلام کرده است که از فاکتورهای رسانه‌های اجتماعی مانند لایک‌ها، فالوورها و ریتوییت‌ها به عنوان فاکتور رتبه‌بندی استفاده نمی‌کند. بنابراین، متاسفانه، محبوبیت در توییتر و اینستاگرام باعث نمی‌‌شود در SERP رتبه بالاتری کسب کنید، و لینک‌‌هایی که به سایت شما در فیسبوک اشاره دارد، هیچ link juice را به سایت شما ارجاع نمی‌دهد. خوشبختانه راه‌هایی وجود دارد که می‌توانید از صفحات رسانه‌های اجتماعی خود برای کمک به بهبود سئو استفاده کنید:

 1. حتی اگر لینک‌های رسانه‌های اجتماعی link juiceبه حساب نیایند، موتورهای جستجو همچنان آن‌ها را خزش کرده و دنبال می‌کنند. بنابراین اگر صفحات، محتوا یا سایت جدیدی دارید، لینک آن‌ها را در فیسبوک، توییتر، یوتیوب، لینکدین و پینترست به اشتراک بگذارید.
 2. صفحات رسانه‌های اجتماعی شما خزش و ایندکس می‌شوند، بنابراین می‌توانند در نتایج جستجوی کلمات کلیدی مهم ظاهر شوند. با دور نگه داشتن رقبا از صفحه اول، کاربران را در محیط خود نگه دارید.
 3. فیدهای توییتر اکنون در نتایج گوگل برای کلمات کلیدی مهم دیده می‌شوند.
 4. در سال ۲۰۱۰ بینگ نشان داد که در واقع از اقتدار اجتماعی به عنوان یک عامل رتبه بندی استفاده می‌کند.
 5. به اشتراک‌گذاری محتوای خود در رسانه‌های اجتماعی باعث ایجاد تعامل و آگاهی می‌شود، که دیگران را تشویق می‌کند تا به سایت شما رجوع کنند و از لینک‌های پست‌های وبلاگ مرتبط را به اشتراک بگذارند.

تعامل در رسانه های اجتماعی

هنگامی که یک صفحه رسانه اجتماعی برای کسب و کار خود ایجاد می‌کنید، از نامی استفاده کنید که افراد برای پیدا کردن شما به صورت آنلاین استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، به جای United Parcel Service از UPS استفاده کنید. یک نام کاربری در تنظیمات حساب خود ایجاد کنید تا URL پروفایل شما در عوض چیزی کمتر بهینه‌ شده مانند facebook.com/pages/1234567، به‌عنوان facebook.com/username نشان داده شود.

نوع کسب و کاری که هنگام ایجاد صفحه خود انتخاب کرده‌اید، نحوه نمایش پروفایل شما را در نتایج جستجو تعیین می‌کند. بخش‌های صفحه خود را تا جایی که می‌توانید به طور کامل با نام تجاری خود و مهمترین کلمات کلیدی هر کجا که می‌توانید پر کنید. بخش About (درباره ما) جایی مهم برای معرفی وبسایت شماست. نام، وب سایت و کلمات کلیدی مهم خود را در این قسمت از صفحه خود اضافه کنید، اما توضیحات کوتاه ارائه دهید. بهترین روش استفاده از ۱۷۰ کاراکتر یا کمتر است. طبق معمول، از کلمات کلیدی و URLها به طور طبیعی استفاده کنید تا به عنوان اسپم شناخته نشوید.

در هنگام به‌روزرسانی، صفحات خود را بیشتر بهینه کنید. وقتی لینکی را به اشتراک می‌گذارید، می‌توانید کمی در مورد آن بنویسید. هر بار از این مزیت استفاده کنید. موتورهای جستجو این کار را به عنوان یک تگ عنوان می‌بینند، بنابراین از کلمات کلیدی خود استفاده کنید و آن را کوتاه و ساده نگه دارید. در حالی که صفحات رسانه‌های اجتماعی link juice را ارسال نمی‌کنند، وب‌سایت شما این کار را انجام می‌دهد. در صورت لزوم، از صفحه اصلی خود به پروفایل‌های رسانه‌های اجتماعی خود لینک دهید.

Citations ، بررسی‌های تجاری و کامنت‌گذاری

Citations

مفهوم Citations هر چیزی است که نام، آدرس و شماره تلفن (NAP) کسب ‌و کار شما در وب‌‌سایت‌‌های خارجی فهرست شده است. معمولا یک اتاق بازرگانی، فهرست کسب و کار محلی یا وب‌سایت یک گروه اجتماعی محلی هستند. این Citations برای سئوی محلی بسیار مهم هستند. داشتن Citations NAP به طور مداوم صحیح، یکی از قوی‌ترین سیگنال‌های رتبه بندی محلی است. برعکس داشتن Citations نادرست، عدم وجود یا متناقض NAP، بدترین سیگنال رتبه‌بندی است. ردیابی و به‌روزرسانی Citations خسته کننده است و می‌تواند زمان زیادی را به خود اختصاص دهد، اما برای کسب و کار شما بسیار مهم است.

بررسی‌های تجاری

بررسی‌های تجاری یکی دیگر از بهینه‌سازی‌های خارج از صفحه است که نقش مهمی در سئوی محلی ایفا می‌کند. اول از همه، نرخ تبدیل را بهبود می‌دهند. ۸۰ درصد از خریداران به بررسی‌های آنلاین به اندازه یک توصیه شخصی اعتماد دارند. بررسی‌های مثبت کسب و کار به کسب آگاهی از برند خوب کمک می‌کند.

بررسی‌های تجاری همچنین به عنوان Citations قدرتمند عمل کرده و به شما این شانس را می‌دهند که از قدرت رتبه‌بندی آن‌ها استفاده کنید. قرار دادن URL و نام خود در یک سایت بررسی با رتبه بالا مانند Yelp، نام تجاری شما را در صدر رتبه‌بندی جستجو برای کلمات کلیدی قرار می‌دهد که معمولا قادر به رقابت با آن‌ها نبودید.

کامنت‌های وبلاگ و انجمن

سایت خود را از طریق کامنت‌گذاری در وبلاگ‌ها، انجمن‌ها و سایت‌های پرسش و پاسخ تبلیغ کنید. یک پروفایل ایجاد کنید و یک لینک به وب‌سایت خود ارجاع دهید. از این پروفایل‌ها برای گذاشتن نظرات در بحث‌هایی که مربوط به وب‌سایت شما هستند، استفاده کنید. اگر به سوالات پاسخ دهید و به مکالمات ارزش بیافزایید، خود و برندتان را به عنوان فرد و کسب و کاری با دانش در موقعیت فعلی معرفی خواهید کرد. همیشه به وبلاگ‌ها و انجمن‌های با کیفیت بالا پایبند باشید و از هر گونه کامنتی که قبلا اسپم شناخته شده است خودداری کنید.

کامنت‌های وبلاگ و انجمن

این کار به گوگل کمک می‌کند تا URL شما را به جاهای خوب در وب مرتبط کند. تنها در زمان مناسب به تبلیغ وب‌سایت و کامنت‌گذاری بپردازید. پلتفرم‌های نظردهی محبوب مانند Disqus دیدن همه نظرات شما را برای صاحبان وبلاگ آسان می‌کند و احتمالا شما را به عنوان اسپم علامت گذاری می‌کنند. اگر تعدادی از نظرات شما به عنوان اسپم علامت‌گذاری شوند، شهرت شما آسیب می‌بیند و احتمال انتشار نظرات شما را در آینده کاهش می‌دهد.

ترفند سئوی خارج از صفحه مانند گذشته محبوب یا موثر نیست زیرا اکثر بخش‌های کامنت و انجمن‌ها از لینک‌‌های nofollow استفاده می‌کنند. با این حال، لینک‌ها همچنان می‌‌توانند ترافیک را افزایش دهند، بنابراین تا زمانی که به بحث ارزشی اضافه می‌کنید، می‌‌توانید آگاهی و بازدید ایجاد کنید.

به اشتراک‌گذاری سند

آپلود اسناد خاصی را در سایت‌های اشتراک اسناد مانند SlideShare، Issuu یا Scribd در نظر بگیرید. این سایت‌ها برای زمانی که محتوایی دارید که موتورهای جستجو نمی‌توانند خزش کنند، مانند فایل‌های PDF و پاورپوینت، عالی هستند. وقتی محتوایی را در سایت اشتراک‌گذاری سند منتشر می‌کنید، با آن مانند محتوای صفحه خود رفتار کنید: به منظور یافتن فهرستی از کلمات کلیدی برای هدف‌یابی و بهینه‌سازی بخش‌هایی از سند، به گونه‌ای که گویی عناصر سئوی صفحه هستند، تحقیق کنید:

 • نام فایل: هنگامی که اسناد خود را آپلود می‌کنید، از نام فایل‌های غنی از کلمات کلیدی استفاده کنید. بهترین شیوه‌های سئو مانند استفاده از حروف کوچک و اجتناب از زیرخط بین کلمات را دنبال کنید.
 • عناوین: عناوین خود را مانند تگ‌های عنوان یک صفحه وب بهینه کنید. بیش از ۵۰ تا ۶۰ کاراکتر استفاده نکنید و در ابتدا از کلمه کلیدی مورد نظر خود استفاده کنید.
 • رونوشت‌ها: در مورد پاورپوینت‌ها و ویدئوها، رونوشت مطالب را درج کنید. خزش‌ها نمی‌توانند انواع فایل‌ها را بخوانند بنابراین کلمات کلیدی شما را نخواهند دید.

به اشتراک‌گذاری سند

برای افزودن به محتوای خود و ارجاع به وب‌سایت، فراخوان‌های موثری برای action ایجاد کنید. شما می‌توانید بدین صورت که محتوای خود را با استفاده از کلمات کلیدی رتبه‌بندی می‌کنید، توانایی رتبه‌بندی سایت میزبان را کاهش دهید و با آن‌ها رقابت کنید. صفحات لندینگ خود را برای کاربرانی که روی لینک سایت شما کلیک می‌کنند بهینه کنید.

اشتراک‌گذاری تصویر

تصاویر خود را در سایت‌های اشتراک گذاری عکس مانند Flickr، Pinterest یا Photobucket منتشر کرده و به اشتراک بگذارید. می‌توانید با این صفحات تقریبا مانند یک شبکه اجتماعی یا سایت اشتراک‌گذاری اسناد رفتار کنید. بهترین روش‌‌های بهینه ‌سازی نام و عنوان فایل را دنبال کنید و با استفاده از کلمات کلیدی خود، توضیحاتی را اضافه کنید. لینک ارجاع به صفحات خود را در توضیحات قرار دهید. این صفحات به طور کلی رتبه صفحه و اعتماد بالایی دارند، بنابراین خوب است که محتوای شما در آنها به اشتراک گذاشته شود. علاوه بر این، کاربران می‌‌توانند بر محتوای شما کامنت‌گذاری کرده و محتوا را به اشتراک بگذارند که به آگاهی از برند شما کمک می‌کند.

اشتراک‌گذاری تصویر

اشتراک‌گذاری ویدیو

ویدیوها یکی از محبوب ترین انواع محتوای آنلاین هستند، به‌ویژه برای تبلیغات: یک سوم از زمان آنلاین کاربران صرف تماشای ویدیو می‌شود. و این موضوع امری مهم برای کسب و کارها است: ۵۵ درصد از مصرف‌کنندگان فکر می‌کنند وب‌سایت یک شرکت باید حداقل یک ویدیو داشته باشد. بنابراین تولید ویدیوهای کوتاه و سرگرم کننده با کیفیت تولید خوب، محتوای شما را برای کاربران جذاب‌تر می‌کند. اگر محتوای ویدیویی ایجاد می‌کنید، آن را از طریق سایت‌های اشتراک‌گذاری ویدیو مانند YouTube، Vimeo و Dailymotion به اشتراک بگذارید.

youtube

با استفاده از نام تجاری خود یک پروفایل ایجاد کنید و بهترین شیوه‌های اشتراک‌گذاری اسناد را برای نام فایل‌ها و عنوان‌های ویدئویی دنبال کنید. لینکی به وب‌سایت خود ارجاع داده و از کلمات کلیدی خود به طور طبیعی در توضیحات ویدیو استفاده کنید. لینک‌ها از link juice عبور نمی‌کنند، اما همچنان خزش شده، فهرست‌بندی می‌شوند و در نتایج جستجو ارائه می‌شوند. فایل‌های تصویری و ویدیویی کاندیدهای خوبی برای تبلیغ هستند که می‌‌توانند اثرات مثبت کوتاه ‌مدت و بلند مدتی بر سئوی شما داشته باشند.

جمع بندی

همانطور که می‌بینید، سئوی خارج از صفحه بسیار بیشتر از ساختن لینک و link juice است، حتی اگر این وظیفه سئوکاران خارج از صفحه باشد، آن‌ها بیشتر وقت خود را صرف تمرکز بر این موضوع می‌کنند. با این حال به یاد داشته باشید که سئو یک فرآیند یک شبه نیست و همچنین یک معامله لحظه‌ای نیست. اغلب متوجه می‌شوید که به طور مکرر مراحل مختلف این لیست (برخی بیشتر از سایر موارد) را باید مرور کنید. با این حال، اگر این کار را به درستی انجام دهید، لازم نیست خیلی منتظر بمانید تا شاهد افزایش ترافیک و در حالت ایده‌‌آل افزایش نرخ تبدیل‌‌ها باشید.

این مطلب مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا رای ثبت شود!

میانگین آرا 0 / 5. تعداد آرا: 0

این پست ستاره‌ای ندارد! به آن ستاره دهید!

دیدگاه ها
 • تصویر آواتار نوید TMBvQunYCDjgmh
  مهمان

  ofZRQLqDA

 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.