آیا PHP یک زبان در حال مرگ است؟

Loadingافزودن به علاقه مندی ها

به نظر می‌رسد که این سوال هر سال پرسیده می‌شود، چرا که به دلایلی تصور می‌شود PHP زبانی است که برای سرگرمی استفاده می‌شود، یا یک زبان در حال مرگ است و یک زبان برنامه نویسی دیگر در راه است.

آیا PHP یک زبان در حال مرگ است؟

آیا PHP یک زبان برنامه نویسی در حال مرگ است؟

پیش از اینکه به «آیا کمتر از PHP استفاده می‌شود؟» نگاهی بیندازیم، اجازه دهید با نکات مهمی که باید در انتخاب یک زبان برنامه‌نویسی برای یادگیری/سرمایه‌گذاری ممکن است در نظر بگیرید، شروع کنیم.

PHP 80 درصد از وب را تامین می‌کند

اولین نکته این است که PHP به عنوان یک زبان برنامه‌نویسی چقدر محبوب است. اخیرا در یک پادکست بحثی در مورد PHP مطرح شد، با این سوال که آیا PHP یک زبان «سازمانی» است. استدلال علیه PHP این است که به طور گسترده توسط شرکت‌ها برای توسعه برنامه‌های کاربردی سازمانی یا برنامه‌هایی که به طور سنتی در جاوا یا .Net توسعه داده می‌شوند، پذیرفته نمی‌شود.

نکته کلیدی در اینجا درک این موضوع است که هر ابزاری نقاط قوت و ضعف خود را دارد و مواقعی وجود دارد که استفاده از یک زبان کامپایل شده مانند جاوا حرکت هوشمندانه‌تری نسبت به استفاده از PHP است. مثل همیشه، شما باید ابزار مناسبی را برای کار انتخاب کنید و PHP به عنوان یک زبان برنامه‌نویسی برای برنامه‌های کاربردی وب زبانی برتر است. به همین دلیل است که امروزه نزدیک به ۸۰ درصد از وب‌سایت‌های موجود در اینترنت را تامین می‌کند. من مایلم این عدد را تکرار کنم، نزدیک به ۸۰ درصد از وب‌سایت‌های موجود در اینترنت!

در پادکست، پس از بحث اولیه مبنی بر اینکه PHP یک زبان سازمانی نیست، سوالی برایم پیش آمد: «آیا می‌توانید یک شرکت را نام ببرید که از PHP استفاده نمی‌کند؟» علیرغم این تصور غلط که PHP یک زبان سازمانی نیست، تقریبا هر شرکتی از PHP به نوعی استفاده می‌کند (بسیاری برای وب‌سایت، وبلاگ یا ابزارهای داخلی خود). در حالی که PHP ممکن است برنامه‌ای را که به عنوان یک سرویس ارائه می‌کند پشتیبانی نکند (اگرچه برای بسیاری از شرکت‌ها این کار را می‌کند)، اما به همان اندازه از پیشنهادهایی که به موفقیت شرکت کمک می‌کنند، انتقاد می‌کند.

PHP ایجاد یاهو، فیسبوک و تامبلر را ممکن کرد

یعنی فقط وبلاگ‌های شخصی نیستند که با نصب وردپرس اجرا می‌شوند، یا سایت‌های کوچکی که روی دروپال اجرا می‌شوند (هر دوی اینها دارای ترافیک بالا و ویژگی‌های وب شناخته شده هستند)، بلکه PHP در واقع توسعه وب را آسان‌تر و سریع‌تر می‌کند. از آنجایی که این یک زبان کامپایل‌شده نیست و برای مقیاس‌بندی طراحی شده است، شرکت‌ها می‌توانند سریع‌تر راه‌اندازی شوند، ویژگی‌های جدید را در حین حرکت رو به جلو اضافه کنند و به مقیاس عظیمی رشد کنند.

برخی از سایت هایی که با PHP شروع به کار کردند عبارتند از Yahoo، Facebook، Tumblr، Digg، Mailchimp و Wikipedia! اما این تنها پلتفرم‌های قدیمی‌تر نیستند که شروع به کار کردند و با PHP گسترش یافتند؛ Etsy، Slack، Baidu، Box و Canva نیز با PHP شروع به کار کردند! در واقع، طبق BuiltWith، PHP 22/53 درصد از ۱۰ هزار وب سایت برتر را در اختیار دارد!

زبان های برنامه‌نویسی به یکباره ناپدید نمی‌شوند

درک گسترش PHP در حال حاضر و تعداد دفعات استفاده از آن برای درک طول عمر PHP بسیار مهم است. با وجود ایده رادیکالیزه، زبان‌های برنامه‌نویسی (و در نتیجه مشاغل برنامه‌نویسی) یک شبه ناپدید نمی‌شوند. امروزه هنوز هم می‌توانید مشاغلی را پیدا کنید که کدهای مورد استفاده در مین فریم ها را بنویسند؛ مانند Fortran یا Cobol. تا زمانی که شرکت‌ها برنامه‌هایی داشته باشند که از PHP استفاده می‌کنند، برای نگهداری از برنامه به شخصی نیاز دارند که PHP را بشناسد. و با توجه به اینکه PHP به طور فعال در حال توسعه و نگهداری است (PHP 8 به تازگی منتشر شده است)، و نیروگاه‌های PHP مانند WordPress، Drupal، SugarCRM و سایرین که وب‌سایت‌ها و برنامه‌ها را در سرتاسر جهان نیرو می‌دهند، مطمئن هستم که PHP به این زودی‌ها از بین نخواهد رفت. اما با توجه به اصول اولیه، بیایید به نحوه عملکرد PHP در طول سال‌ها نگاه کنیم.

استفاده از PHP در طول سالیان

در حالی که هیچ اندازه‌گیری دقیقی وجود ندارد که تعیین کند زبان‌های برنامه‌نویسی چگونه رتبه‌بندی می‌شوند، چندین روش رتبه‌بندی مختلف وجود دارد که می‌توانیم به آنها نگاه کنیم تا ببینیم یک زبان در طول سالیان چگونه تکامل یافته است و امروزه در چه رتبه‌ای قرار می‌گیرد.

محبوب‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی GitHub

هر سال GitHub گزارشی از محبوب‌ترین زبان‌های مورد استفاده برای ایجاد منابع در GitHub.com منتشر می‌کند. اگرچه این روش دقیقی برای تعیین کمیت یک زبان برنامه‌نویسی نیست، اما به ما کمک می‌کند تا بفهمیم توسعه‌دهندگان از چه زبان‌هایی برای برنامه‌های خود استفاده می‌کنند و آنها را تبلیغ می‌کنند.

آیا PHP یک زبان در حال مرگ است؟

در سال ۲۰۱۴، PHP به عنوان سومین زبان برنامه نویسی محبوب رتبه‌بندی شد و از جاوا اسکریپت و جاوا پیشی گرفت. با ظهور Typescript، منبع باز متحرک C# و افزایش استفاده از Python برای هوش مصنوعی، استفاده از PHP کاهش یافت و ششمین زبان برنامه‌نویسی محبوب در GitHub برای سال ۲۰۲۰ بود.

رتبه PHP در شاخص Tiobe

یکی دیگر از شاخص‌های محبوبیت نرم‌افزار، شاخص Tiobe است که رتبه‌بندی آنها بر اساس شاخص تعداد موتورهای جستجو برای زبان‌های برنامه‌نویسی است. این شاخص به شدت توسط شرکت‌ها هنگام تصمیم‌گیری برای برنامه‌نویسی و سرمایه‌گذاری، به ویژه در بازاریابی توسعه دهنده، متکی است. مانند GitHub، PHP نیز شاهد کاهش شاخص Tiobe بوده است. PHP که سال گذشته برای همه زبان‌ها در رتبه هشتم قرار گرفت، به رتبه نهم سقوط کرد و از زبان‌های C ، C#، C++، جاوا، ویژوال بیسیک، پایتون، جاوا اسکریپت و اسمبلی بالاتر بود. با این حال، برای مقایسه رتبه‌بندی‌ها، PHP رتبه نهم از ۲۷۴ زبان Tiobe، و بهترین SQL، Ruby، Groovy، Go و Swift است.

رتبه PHP در BuiltWith

آخرین مدلی که به آن نگاه خواهیم کرد BuiltWith است. BuiltWith سرصفحه‌های وب‌سایت را اسکن می‌کند تا مشخص کند که یک وب‌سایت از چه چیزی پشتیبانی می‌شود، و مانند GitHub و Tiobe رتبه‌بندی محبوبیت و گرایش‌های زبان برنامه‌نویسی را ارائه می‌دهد. Builtwith چشم‌انداز جالبی را ارائه می‌دهد به این صورت که می‌توانیم شاهد رشد انفجاری سایت‌هایی باشیم که با PHP ساخته می‌شوند (تقریبا از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۶ سه برابر شده) پیش از حذف و عادی شدن در سال ۲۰۱۷٫ از سال ۲۰۱۷ تاکنون، تعداد سایت‌هایی که از PHP استفاده می‌کنند تقریبا ثابت مانده است.

آیا PHP یک زبان در حال مرگ است؟

این موضوع نشان می‌دهد (مانند آنچه در GitHub و Tiobe دیده‌ایم) که محبوبیت زبان‌های دیگر مانند JavaScript و Node.js افزایش یافته است. این بدان معنا نیست که دیگر از PHP استفاده نمی‌شود یا به آن اعتماد نمی‌شود، بلکه به این معنا است که رقابت بیشتری وجود دارد و گزینه‌های قابل دوام دیگری وجود دارد، در حالی که PHP در برخی مواقع از نظر زبان اصلی برای توسعه وب به تنهایی در رتبه اول ایستاده است. در واقع، وقتی به رتبه‌بندی PHP در بین تمام فناوری‌ها در BuiltWith نگاه می‌کنیم، PHP جوایز BuiltWith زیر را دریافت می‌کند:

 • محبوب‌ترین در کل اینترنت در دستهFramework .
 • محبوب‌ترین‌ها در رده ۱۰ هزار سایت برتر در دسته Frameworks.
 • محبوب‌ترین در یکصد هزار سایت برتر در دسته Frameworks.
 • محبوب‌ترین‌ها در رده ۱ میلیون سایت برتر در رده Frameworks.

نتیجه گیری

محبوبیت PHP از اوج خود در ۱۰ سال پیش کاهش یافته است، با این حال همچنان محبوب‌ترین زبان برنامه‌نویسی است که وب را تقویت می‌کند. مهم است که به یاد داشته باشید که هر ابزاری مزایا و معایبی دارد، و برخی از بدی‌های PHP در مقایسه با زبان‌هایی است که برای انجام وظایف یا ساخت برنامه‌هایی طراحی شده‌اند که PHP هرگز برای آن طراحی نشده است. همچنین مهم است که به یاد داشته باشید که بسیاری از انتقادات اولیه از PHP ناشی از این بود که یک زبان برنامه‌نویسی رویه‌ای است و قابلیت‌های برنامه‌نویسی شی‌گرا را در بر نمی‌گرفت.

این قابلیت‌ها در PHP 4 اضافه شد و با PHP 7 و ۸ OOP به یکی از اصلی‌ترین زبان‌های PHP تبدیل شد. PHP یک زبان قوی و قابل دوام است که تقریبا توسط هر شرکت و بسیاری از مشاغل بزرگ و کوچک استفاده می‌شود. در واقع بیش از ۵۰ درصد از ۱۰۰۰۰ وب‌سایت برتر در وب را پشتیبانی می‌کند! با چنین استفاده گسترده، ابزارهای محبوبی مانند وردپرس، و یک جامعه فعال، می‌توان تصور کرد که PHP برای سال‌های آینده یک زبان برجسته باقی خواهد ماند.

این مطلب مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا رای ثبت شود!

میانگین آرا 0 / 5. تعداد آرا: 0

این پست ستاره‌ای ندارد! به آن ستاره دهید!

دیدگاه ها
 • تصویر آواتار نوید * * * Apple iPhone 15 Free * * * hs=0c0c80aeba30c17ca05b8e175b49b041*
  مهمان

  ۱jia27

 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  مطالب مشابه

  هفت عادت بد کدنویسی PHP

  هفت عادت بد کدنویسی PHP

  هفت عادت که ممکن است مانع از بی‌نقص بودن کد PHP شما شود هفت عادت بد یا نقص کدنویسی PHP در این پست، لیستی از ۷ مشکل معمول که ممکن […]