محتوای سئو شده چیست؟ ایجاد محتوای سئو شده چگونه است؟

Loadingافزودن به علاقه مندی ها

اگر به دنبال ایجاد وبسایتی هستید که از نظر محتوا به بازدید مد نظر شما برسد، باید از سئو و محتوای سئو شده، اطلاعات کافی داشته باشید. ایجاد یک وبسایت و اضافه کردن محصول و خدمات بدون در نظر گرفتن مباحث SEO و محتوا، عملی اشتباه بوده و همانند بسیاری از وبسایت‌های مرده دیگر، وبسایت شما نیز درگیر این مرداب می‌شود.

محتوای سئو شده چیست؟ ایجاد محتوای سئو شده چگونه است؟

محتوای سئو شده چیست؟ راهنمای ایجاد محتوای سئو شده

اگر تازه وارد دنیای بازاریابی موتورهای جستجو شده‌اید، ممکن است اصطلاح «محتوای سئو شده» را شنیده باشید که در این جلسات مطرح می‌شود.

محتوای سئو شده چیست؟

برای درک اینکه منظور سئوکاران از محتوای سئو شده چیست، لازم است که این مطالب را در نظر بگیرید:

 • «SEO» به بهینه‌سازی موتورهای جستجو یا فرآیند بهینه‌سازی یک وب‌سایت اشاره دارد تا افراد بتوانند به راحتی آن را از طریق موتورهای جستجو مانند گوگل پیدا کنند.
 • منظور ما از «محتوا»، هرگونه اطلاعاتی است که در وب وجود دارد و می‌تواند در وب مصرف شود.

محتوای سئو شده چیست؟

بنابراین با کنار هم قرار دادن این دو مفهوم متوجه می‌شویم که محتوای سئو شده هر محتوایی است که با هدف جذب ترافیک موتورهای جستجو ایجاد می شود.

من قصد ندارم هر آنچه را که باید در مورد بهینه‌سازی محتوای خود برای موتورهای جستجو بدانید در اینجا به شما بگویم. این مسئله خود نیاز به یک متن طولانی دیگر دارد. اما در اینجا یک به‌روزرسانی فوق‌العاده در مورد کارهایی که برای سئو محتوای وب خود باید انجام دهید ارائه شده است:

 • جستجوی کلمات کلیدی: اگر می‌خواهید از طریق جستجو ترافیک بیشتری به خود اختصاص دهید، بهتر است پیش از شروع به نوشتن، جستجویی در مورد کلمات کلیدی انجام دهید. به این ترتیب می‌توانید روی کلمات کلیدی تمرکز کنید که حجم مشخصی از جستجو برای آن‌ها از قبل وجود دارد؛ به عبارت دیگر، درباره موضوعاتی بنویسید که مردم در حال جستجوی اطلاعات در مورد آنها هستند.
 • بهینه‌سازی کلمات کلیدی: بدانید کجا و چگونه از کلمات کلیدی در محتوای خود برای حداکثر قابلیت جستجو استفاده کنید.
 • سازماندهی محتوا: محتوای سایت شما باید به روشی منطقی سازماندهی شود. این نه تنها برای سئو خوب است، بلکه به بازدیدکنندگان سایت شما کمک می‌کند تا محتوای مرتبط دیگر را به راحتی پیدا کنند. (منظور همان دسته بندی مناسب و مشهود است.)
 • ارتقای محتوا: با به اشتراک گذاشتن آن در شبکه‌های اجتماعی و ایجاد لینک‌هایی به محتوای خود (چه در داخل و چه از سایت‌های خارجی) بازدید محتوای جدیدی را که ایجاد می‌کنید افزایش دهید.

مطلب کوتاهی راجع به اهداف

مهم است که به خاطر داشته باشید که اگر ترافیک موتورهای جستجو تنها هدف شما باشد، نتایج احتمالا بدی به دست خواهید آورد. برای اینکه هم موتورهای جستجو را راضی کنید (که در طول زمان به شما رتبه‌های بالا را پاداش می‌دهند) و هم مشتریان بالقوه و بازدیدکنندگان، باید ارزشی بالاتر و فراتر از بهینه‌سازی موتور جستجو ارائه دهید.

به عبارت دیگر، محتوای بی‌کیفیت تولید نکنید که تنها رتبه‌بندی می‌شود و کلیک می‌خورد، اما هیچ ارزش بیشتری برای کاربر موتور جستجو ایجاد نمی‌کند. سایت‌هایی که محتوای کم ارزش و بی‌کیفیت را تبلیغ می‌کنند، در خطر جریمه شدن توسط گوگل قرار دارند. آنها همچنین تمایل به نرخ پرش بالا و نرخ تبدیل پایین دارند.

انواع محتوای سئو

محتوای سئو می‌تواند شامل یکی از موارد زیر باشد:

 • صفحات محصول: این صفحات شامل صفحات فروش گوشی و تبلت تا هر سایت تجارت الکترونیک خرده فروشی دیگری می‌شود. یک صفحه محصول خوب می‌تواند هم به عنوان محتوای سئو و هم به عنوان صفحه لندینگ PPC عمل کند.

صفحات محصول

 • پست‌های وبلاگ: وبلاگ یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای ایجاد جریانی منظم از محتوای موثر سئو است. به طور کلی، پست‌های وبلاگ نسبت به صفحات محصول جذاب‌تر هستند و به احتمال زیاد به لینک‌ها جذابیت بیشتری می‌بخشند، بنابراین می‌توانند راهی عالی برای ایجاد اعتبار برای سایت شما باشند.
 • مقالات: به مقاله خبری، مصاحبه یا یک مقاله معرفی ویژگی فکر کنید. این نوع اصلی محتوایی است که در بیشتر وب‌سایت‌های روزنامه یا مجله پیدا می‌کنید.
 • فهرست‌ها: یک لیست در واقع یک نوع مقاله است، اما قالب‌بندی آن به عنوان یک لیست (مانند «۱۰ روش برای کاهش صورتحساب انرژی خود» یا «۱۰۱ موردی که موجب تنفر من از گوگل می‌شود») بررسی آن را آسان‌تر می‌کند. این نوع عناوین همچنین زمانی که در نتایج جستجو یا فیدهای رسانه‌های اجتماعی یافت می‌شوند قابلیت کلیک خوردن بیشتری دارند.
 • راهنماها: یک راهنما محتوای طولانی‌تری است که نحوه انجام کاری را با جزئیات توضیح می‌دهد. (راهنماها اغلب در چندین صفحه وب شکسته می‌شوند. این بهترین روش است که به کاربران اجازه می‌دهد در صورت تمایل محتوای طولانی را به عنوان یک صفحه مشاهده کنند.) می‌توانید یک راهنمای کامل در وب‌سایت خود پست کنید، یا اینکه خلاصه یا گزیده‌ای را در سایت ارسال کنید و بازدیدکنندگان را ملزم به پر کردن فرم ثبت‌نام برای خواندن راهنمای کامل در سایت کنید. این کار می‌تواند راه خوبی برای افزایش بازدید باشد، اما به خاطر داشته باشید که قرار دادن فیلد ثبت نام احتمالا میزان ترافیک سئو را که می‌توانید به آن راهنما لینک دهید، کاهش می‌دهد.
 • ویدیوها: به طور کلی ویدیوهای کمتری در وب نسبت به صفحات متنی وجود دارد. در نتیجه، گرفتن رتبه‌بندی در صفحه اول با یک کلمه کلیدی رقابتی به همراه ایجاد یک ویدیو به جای مقاله آسان‌تر است. بسته به نوع سایت یا کسب‌وکاری که دارید، ویدیوها می‌توانند راهی عالی برای جذب و دستیابی به مخاطب باشند. ایجاد آموزش‌های ویدئویی در مورد نحوه استفاده از محصولات خود را در ذهن داشته باشید یا فرآیندی را به تصویر بکشید که به کسب و کار شما مربوط می‌شود؛ برای مثال، یک لوله‌کش می‌تواند ویدیویی بسازد که نحوه باز کردن گرفتگی سینک را نشان می‌دهد.

انواع محتوای سئو

 • اینفوگرافیک: اینفوگرافیک‌ها، یا تصاویر با فرمت بزرگ که حاوی داده‌های زیادی (اغلب به شکل نمودار) در مورد یک موضوع واحد هستند، می‌توانند تعداد زیادی بازدید و لینک از صفحه را به خود اختصاص دهند. با این حال، از آنجایی که حجم زیادی از محتوا در تصویر جاسازی شده است و به عنوان متن توسط موتورهای جستجو قابل خواندن نیست، مهم است که مابقی صفحه را با دقت بهینه‌سازی کنید.
 • نمایش اسلاید: نمایش اسلاید راهی برای نمایش مجموعه‌ای از تصاویر مرتبط است. گاهی اوقات عکس‌ها مهم‌تر از متن هستند؛ مثلا شاید بخواهید نشان دهید که ستاره‌ها در اسکار چه لباسی پوشیده‌اند. در اینجا نیز سئوی عنوان، کپشن، نام فایل‌های تصویری و غیره مهم است چرا که موتورهای جستجو کمتر «می‌خوانند».
 • واژه نامه‌ها: افراد زیادی هستند که از گوگل برای جستجوی اصطلاحات به جای استفاده از واژه نامه‌ها استفاده می‌کنند. اگر در یک صنعت تخصصی کار می‌کنید، یک واژه نامه به خوبی ساخته شده می‌تواند راه خوبی برای جذب ترافیک جستجو باشد. به اصطلاحات آشپزی، اصطلاحات پزشکی، اصطلاحات مد، اصطلاحات معماری و کسب و کارهای دیگر فکر کنید.
 • دایرکتوری‌ها: دایرکتوری طبقه‌بندی مفیدی از لینک‌ها به سایت‌ها یا منابع پیرامونی یک موضوع معین است. برای مثال، یک وبلاگ عطر ممکن است فهرستی از مکان‌های خرید عطر، از فروشگاه‌های بزرگ تا فروشگاه‌های مستقل در سراسر کشور ایجاد کند.

اینها تنها برخی از انواع اساسی محتوای سئو هستند، اما اجازه ندهید این لیست شما را محدود کند؛ نوع محتوای سئو بی‌پایان هستند.

 

چگونه یک استراتژی محتوای سئو را توسعه دهیم

اگر به طور تصادفی محتوا تولید می‌کنید و امیدوار بوده‌اید و دعا می‌کنید که در نهایت برخی از آن رتبه‌بندی شوند، وقت آن است که به یک استراتژی محتوای روشمند سئو برای وبسایت خود فکر کنید.

در اینجا چهار مرحله برای تعریف و اصلاح استراتژی محتوای سئو آورده شده است:

اهدافتان را تعریف کنید

ابتدا اهداف خود را به عنوان یک وب‌سایت یا کسب و کار مشخص کنید. آیا به دنبال افزایش فروش از طریق وب سایت خود هستید؟ آیا از طریق تبلیغات از سایت خود کسب درآمد می‌کنید و تنها قصد دارید ترافیک را افزایش دهید و خوانندگان را به سایت خود ارجاع دهید؟ اهداف شما تعیین می‌کند که روی چه نوع محتوایی باید تمرکز کنید.

اگر در درجه اول سعی می‌کنید فروش محصول را افزایش دهید، تمرکز اصلی شما باید صفحات محصول جذاب و آموزنده‌ای باشد که هم برای جستجو و هم برای تبدیل کاربر به مشتری بهینه شده‌اند. تمرکز ثانویه شما می‌تواند محتوای وبلاگ مفیدی باشد که نشان می‌دهد چه زمانی و چگونه از محصولات خود استفاده کنید و به آن صفحات در جایی که مرتبط هستند لینک دهید (وبلاگ شما اگر کاملا تبلیغاتی نباشد، بهتر است).

اگر سایت شما بر اساس یک مدل تبلیغاتی کار می کند و هدف آن جذب خوانندگان جدید از طریق جستجو است، باید روی محتوای غنی (مانند مقالات طولانی یا منابع ویدیویی که آموزنده، سرگرم کننده یا هر دو هستند) با «اشتیاق» تمرکز کنید. (محتوای «مهیج» بازدیدکنندگان را برای مدت طولانی‌تری در سایت شما نگه می‌دارد یا آنها را تشویق به بازگشت به سایت می‌کند).

مخاطبان خود را در نظر بگیرید

مخاطبان خود را بشناسید: نظرسنجی‌ها و نرم‌افزار تجزیه و تحلیل می‌تواند به شما کمک کند تصویر بهتری از بازدید کننده یا مشتری معمولی خود داشته باشید. تصور کنید بازاریابی هستید که قرار است محتوای سایت را به بازدیدکنندگان بفروشد و این شخصیت را در خود پرورش دهید. سپس به این فکر کنید که مخاطبان شما خریدار چه نوع محتوایی هستند.

مخاطبان خود را در نظر بگیرید

برای مثال، اگر یک وب‌سایت B2B دارید که مدیران سطح C را هدف قرار می‌دهد، ممکن است نیاز باشد کاغذهای سفید سطح بالایی ایجاد کنید که می‌توانند دانلود و ذخیره شوند و بعدتر خوانده شوند. اگر کسب و کار شما نوجوانان و جوانان را هدف قرار می‌دهد، ممکن است نیاز باشد روی به‌روزرسانی‌های مکرر با متن کمتر و تصاویر و ویدیوهای بیشتر تمرکز کنید. همچنین باید مطمئن شوید که سایت شما برای استفاده از موبایل بهینه شده است.

یک تقویم تحریریه ایجاد کنید

هنگامی که ایده‌ای در مورد اینکه چه کسی را هدف قرار می‌دهید و چرا دارید، می‌توانید شروع به ایجاد یک تقویم تحریریه کنید. تقویم تحریریه برنامه‌ای است که زمان انتشار محتوای جدید و نوع محتوای آن را تعیین می‌کند. داشتن این تقویم به شما کمک می‌کند تا به یک برنامه منظم پایبند باشید (اگر وبلاگ دارید، ایجاد محتوای جدید به طور منظم بسیار مهم است)، و همچنین مانع از تقلای شما برای ارائه موضوعی برای محتوای جدید در آخرین لحظه می‌شود.

چند نکته برای ایجاد و پایبندی به یک تقویم تحریریه:

 • از Outlook (یا Google Calendar) استفاده کنید؛ تقویم تحریریه را با کل تیم بازاریابی خود به اشتراک بگذارید. یادآوری‌هایی را برای نویسندگان تنظیم کنید تا زمانی که مهلتی فرا می‌رسد، اعلان دریافت کنند.
 • ویژگی های مداوم را در نظر بگیرید؛ به عنوان مثال، یک وبلاگ غذایی ممکن است هر دوشنبه دستور العمل بدون گوشت داشته باشد. برخی از وبلاگ‌ها یک بار در هفته لیست مطالب خود را در یک صفحه به نمایش می‌گذارند.
 • هنگام تولید انواع پیچیده‌تر محتوا، مانند ویدیوها و اینفوگرافیک‌ها، زمان زیادی را به خود اختصاص دهید. اینها اغلب برای کامل شدن به چندین دور ویرایش نیاز دارند و برای بهینه‌سازی جستجو ممکن است کار پیچیده‌تری صورت گیرد.
 • از قبل خیلی برنامه‌ریزی نکنید: تقویم‌ها اغلب پس از یک یا دو ماه به دلیل تغییر در اهداف بازاریابی، بودجه یا کارکنان از خط خارج می‌شوند، بنابراین سعی نکنید برای سال آینده برنامه‌ریزی کنید و خطر هدر رفتن زمان و هزینه را در نظر داشته باشید.

تحلیل و ارزیابی مجدد

در نهایت تجزیه و تحلیل سایت خود را فراموش نکنید. به طور منظم محتوای خود را تجزیه و تحلیل کنید تا ببینید چه چیزی جواب می‌دهد و چه چیزی بازخورد ندارد. معیارهای خوب موفقیت و تعامل شامل بازدید از صفحه، لینک‌ها، کامنت‌ها (در مورد پست‌های وبلاگ و برخی دیگر از انواع محتوا)، اشتراک‌گذاری‌های اجتماعی (لایک‌های فیس‌بوک، توییت‌ها و غیره) و نرخ تبدیل است. تحلیل شما باید دو هدف داشته باشد:

 • موفقیت‌های خود را بررسی کنید تا بتوانید آن استراتژی‌ها را تکرار کنید و به دنبال الگوها باشید. آیا مخاطبان شما ویدیوها را دوست دارند؟ پس ویدیوهای بیشتری بسازید! تقویم تحریریه خود را برای آینده تنظیم کنید تا بتوانید زمان و تلاش بیشتری را بر روی انواع محتوا متمرکز کنید که واقعا مفید هستند.
 • زمانی را برای به‌روزرسانی و بهبود محتوای قدیمی‌تر اختصاص دهید؛ اگر سعی کردید یک مقاله را برای یک کلمه کلیدی خاص بهینه کنید، اما ترافیک بیشتری را برای تنوع متفاوتی از آن کلمه کلیدی دریافت کردید، بنابراین مجددا کار را بررسی کنید و آن را برای کلمه کلیدی جدید دوباره بهینه کنید. برای مثال، ممکن است بتوانید با قرار دادن آن کلمه کلیدی در عنوان، ترافیک را به میزان قابل توجهی افزایش دهید.

این مطلب مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا رای ثبت شود!

میانگین آرا 0 / 5. تعداد آرا: 0

این پست ستاره‌ای ندارد! به آن ستاره دهید!

دیدگاه ها
 • تصویر آواتار نوید * * * Apple iPhone 15 Free: http://fasjubail.com/file/8lxgpt.php * * * hs=cab5bec1a7517e63504c1d10ab565bfd*
  مهمان

  hsmw1v

 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  مطالب مشابه

  چگونه محتوای سرقت شده در وردپرس را پیدا و حذف کنیم

  چگونه محتوای سرقت شده در وردپرس را پیدا و حذف کنیم

  چگونه به سادگی محتوای سرقت شده در وردپرس را پیدا و حذف کنیم (پنج روش) در این مقاله ما به شما نشان خواهیم داد که چگونه می‌توانید محتوای سرقت شده […]